Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/cache.php on line 36

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/query.php on line 21

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/theme.php on line 540
Jak zarabiać na blogach? | Jak to działa? - Encyklopedia Praktyka

Zobacz takze


Na innych stronach
Jak zarabiać na blogach?

Sprawa zarabiania na blogach zyskała sobie obecnie sporą popularność. Idea robienia tego co się lubi, a więc pisania o swoim zainteresowaniu, swojego pamiętnika, a przy okazji zyskania kilku dodatkowych złotych do domowego budżetu jest bardzo atrakcyjna. W anglojęzycznym internecie, można znaleźć sporo osób, utrzymujących się z blogowania, przynajmniej tak twierdzą… a patrząc na ich blogi, raczej nie mam co wątpić.

U nas z popularnością blogów i uznaniem ich przez czytelników nadal raczkujemy. Choć coraz częstsze informacje w prasie i innych mediach o notkach blogowych różnych osób powoli pomagają blogowaniu zyskać na popularności, nawet wśród tych mniej zaznajomionych z internetem. Polskich blogerów zarabiających tyle by móc traktować (czy traktuje tego nie wiem) to jako podstawowe swoje zajęcie można zdaje się wyliczyć na palcach jednej ręki…

No dobra ale wracając do sprawy zarabiania na blogach. Zacznijmy od początku, po pierwsze rzecz jasna trzeba jakiegoś bloga posiadać posiadać i go prowadzić. Blog powinien mieć swoją tematykę (lub kilka kluczowych tematów), której warto się trzymać - to wbrew pozorom ważne w zarabianiu. Powinien być też prowadzony regularnie - by zyskać regularnych czytelników. Dobrze jeżeli autor będzie udzielał się w blogosferze. Reguły są praktycznie zawsze podobne niezależnie od tematu, więcej o prowadzeniu bloga znajdziesz więcej w książce Blogi od A do… sławy i pieniędzy.

Załóżmy więc, że posiadamy już działającego bloga i kilkudziesięciu, kilkuset stałych czytelników. Co teraz? Teraz musimy wybrać metodę na jakiej chcemy zarabiać.

 • Bezpośredni kontakt z reklamodawcą - sponsorem. Tu sprawa wygląda dość indywidualnie, z naszej strony jako autora bloga działania będą raczej pasywne, możemy na stronie zamieścić jakiś kontakt do nas i zachętę dla firm do kontaktu. W zamian możemy doczekać się różnych informacji np. dotyczących reklamy bezpośrednio na blogu, pomocy w organizacji jakiegoś konkursu (gdzie firma byłaby sponsorem nagród).

  Warto tu również wyznaczyć na stronie jakieś miejsca reklamowe zachęcając firmy do kontaktowania się w sprawie umieszczenia w nich reklam. Do takiej formy bezpośredniego kontaktu z firmą, jeśli oczekujemy gratyfikacji finansowej dobrze jest prowadzić działalność gospodarczą (by móc faktury wystawiać), przeróżne drobne umowy z pojedynczymi blogerami są dla niektórych firm uciążliwe,dlatego też często prowadzą oni swoje kampanie przy pomocy pośredników lub przy pomocy specjalnej formy (o tych za chwile).

 • Pierwszą metodą o jakiej chciałem wspomnieć są programy partnerskie. Program partnerski to po krótce taka forma promocji danego sklepu, danej usługi przez użytkowników internetu, za która jest on wynagradzany w zależności od akcji. Aby zarobić coś na programach partnerskich musisz najpierw takowy znaleźć. Dobrze by był to program w tematyce Twojego bloga.

  Jeśli np. prowadzisz bloga dla kobiet, warto rozejrzeć się za jakimś programem skierowanym właśnie dla kobiet. Przykładowo możesz promować sklep z biżuterią, rejestrując się na platformie programów partnerskich propartner.pl, gdzie zarobisz 25% o wartości sprzedanych przedmiotów. Po rejestracji w takim programie partnerskim otrzymasz specjalny numer id, który będziesz musiał dodawać do linków prowadzących do sklepu. Inne programy partnerskie działają podobnie.
  Mają one to do siebie, że od razu nie przyniosą wielkich dochodów, nie należy też ich traktować jako akcje jednorazową. Umieszczając w pojedynczej notce link umieszczamy go na stałe, a więc wszyscy którzy teraz czy później klikną w takowy link, mają szanse stać się naszymi poleconymi klientami. Planując więc zarabianie na programach partnerskich trzeba liczyć się z długookresowym efektem naszych poczynań.

 • Adtaily - to bardzo prosty system zarabiania. Rejestrując tam naszego bloga otrzymujemy kod, który należy wkleić na nasza stronę a następnie ustalić cenę reklamy (w zależności od ilości odwiedzin i tematyki). I to w sumie wszystko, teraz pozostało już tylko czekać na zainteresowanie potencjalnych reklamodawców do wykupienia boksu reklamowego akurat na naszej stronie.
 • Blogvertising To trochę bardziej zaawansowana forma. Technicznie działa podobnie do adtaily (wklejamy fragment kodu widgeta na naszą stronę) i czekamy na potencjalne zainteresowanie się nami. Z tym, że tutaj oprócz widgeta mamy okazję pisać płatne artykuły, oraz szanse uczestniczyć w samplingu (otrzymać jakąś rzecz to przetestowania i opisywania na blogu). Podobnie do blogvertising działa yellowgreen.pl - choć to skupia tylko wybrane blogi.
 • Reklama kontekstowa tu do dyspozycji mamy kilka możliwości (google adsense, onet boksy, SmartContext itd). Ta raczej bardziej jest wykorzystywana przez właścicieli stron www niż blogów, ale i na nią warto zwrócić uwagę i wypróbować, jeśli inne formy będą w danej tematyce zawodne.
 • To oczywiście nie wszystkie korzyści z blogowania jakie mogą wyniknąć. Osobiście znam jeszcze kilka, ale są już bardzo indywiduwalne silnie związane z dana tematyką.

Na koniec warto zwrócić uwagę na legalność działań i nie chodzi tu tylko o legalność pod względem księgowym, ale także o legalność względem prawa reklamowego. Większość z tych form wymaga odpowiedniego regulaminu strony (ew polityki prywatności) informującego użytkowników o stosowaniu reklamy na blogu. Np.

Na stronie zamieszczone są reklamy w postaci linków zawierających ID partnera, wklejek javascript i innych podobnych rozwiązań. Niektóre z nich mogą zbierać o użytkowniku dane w postaci różnych logów i statystyk (np. kliknięcia). Ponadto niektóre fory mogą zapisywać u użytkownika w przeglądarce dane w postaci plików cookies.

Więcej informacji o zarabianiu w internecie znajdziesz tutaj: zarabianie na blogowaniu

Google
 


Możesz śledzić nowe porady, poprzez kanał RSS: RSS 2.0

Podobne porady:

Jak zarabiać na blogach? - odpowiedz na to pytanie: