Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/cache.php on line 36

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/query.php on line 21

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/theme.php on line 540
Jak zapamiętać daty? | Jak to działa? - Encyklopedia Praktyka

Zobacz takze
Jak zapamiętać daty?

Jak zapamiętać każdą datę?

autorem artykułu jest Elżbieta Bogucka

Znowu sprawdzian? Dwadzieścia dat do zakucia? Po raz kolejny nie możesz znaleźć notesu z numerami telefonów, które są takie trudne do zapamiętania?? Oto recepta na Twoje problemy!

Słowo mnemotechnika pochodzi od imienia Mnemozyny, córki Uranosa, która w mitologii Greków była boginią pamięci. Mnemotechnika to sposób na przyswojenie sobie informacji łatwo i na długo. Techniki pamięciowe wykorzystują naszą wiedzę o budowie i funkcjonowaniu mózgu, a przede wszystkim fakt, że zapamiętujemy poprzez skojarzenia. Przedstawię Wam jedną z najbardziej znanych i najprostszych technik, pozostawiając pole do dalszych poszukiwań w literaturze lub do? własnych eksperymentów.

Technika zapamiętywania numerów (telefonicznych, rejestracyjnych, dat itp.)

Cały wybieg sprowadza się do zamiany liczb na słowa. Ze słów można budować obrazy, które najłatwiej utrwalają się w pamięci. Początek, rzecz jasna, nie jest wcale prosty! Trzeba nauczyć się (już nie w sposób tradycyjny, ale dzięki skojarzeniom) poniższej tabelki wiążącej cyfry ze spółgłoskami:

1 = t, d ? litery te mają jedną pionową kreskę

2 = n ? ma dwie pionowe kreski

3 = m ? ma trzy pionowe kreski

4 = r ? jest głoską wyrazu cztery

5 = l ? rzymskie 50 to L

6 = j ? odbicie lustrzane szóstki

7 = k, g ? wyobraźcie sobie K złożone z dwóch siódemek (u góry i na dole)

8 = f, w ? zakrzywione f ma dwie pętle jak ósemka

9 = p, b ? p jest lustrzanym odbiciem dziewiątki

0 = z, s ? wyraz zero zaczyna się na z

Niektórym cyfrom przyporządkowano po dwie litery na podstawie ich fonetycznego podobieństwa. Ma to na celu ułatwienie kolejnego etapu?

Kiedy musimy zapamiętać numer, zamieniamy go na spółgłoski, dodajemy odpowiednie samogłoski i układamy słowo. Następnie trzeba je powiązać z numerem jakimś łatwym skojarzeniem. Na przykład: data odkrycia Ameryki przez Kolumba ? 1492 r.

1 ? d

4 ? r

9 ? p

2 ? n

Po dodaniu samogłosek (których nie uwzględniamy przy rozszyfrowywaniu słowa) otrzymujemy wyraz? DRaPaNie. Oczami wyobraźni widzimy załogę Kolumba, która wychodzi na brzeg nowoodkrytego lądu i zaczyna się drapać! Przerażonych Europejczyków ratują przyjaźni Indianie, podając im zioła leczące tę tropikalną przypadłość. Im skojarzenie dziwniejsze, tym lepsze!

Na koniec kilka uwag:

? Podwójne litery traktujemy jak pojedyncze (np. Toffi tłumaczymy na T i F).

? Samogłoski zawsze ignorujemy.

? Litery polskie, czyli te z ogonkami, również pomijamy.

? Rzeczowniki są lepsze, niż przymiotniki, czasowniki i inne części mowy.

To wszystko może się Wam wydać zbyt skomplikowane i niepotrzebne. Tak jednak nie jest, mnemotechniki pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i ? co najważniejsze ? dają trwałe efekty. Dlatego warto stosować je nie tylko do nauki szkolnej (zwykle mało praktycznej), ale też w codziennym życiu. Wyrzućmy więc notesy z numerami telefonów i cieszmy się naszą doskonałą pamięcią!Elżbieta Bogucka interesuje się metodami szybkiej i nauki. Odwiedź jej strony internetowe:
Jak się uczyć? Szybka i skuteczna nauka
Europa - księżyc Jowisza
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Google
 


Możesz śledzić nowe porady, poprzez kanał RSS: RSS 2.0

Podobne porady:

Jak zapamiętać daty? - odpowiedz na to pytanie: