Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/cache.php on line 36

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/query.php on line 21

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/theme.php on line 540
Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc? | Jak to działa? - Encyklopedia Praktyka
Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc?

Co robić gdy już znajdziemy wbitego kleszcza? Po pierwsze działać szybko!!! Im szybciej kleszcza wyciągniemy tym mniejsza szansa zarażenia chorobami.

Zatem - wyciągamy kleszcza.

UWAGA: Pod żadnym pozorem nie smaruj go niczym, ani też nie próbuj wyciskać palcami. Tak potraktowany kleszcz może zwymiotować, lub “wypluć wnętrzności” prosto do twojego krwioobiegu.A tym samym przekazać zarazki.

Znane są nam obecnie dwa sposoby wyciągania kleszczy:

 • 1. Penseta
  Kleszcza należy potraktować pensetą. Chwycić jak najbliżej skóry, tak by nie zgnieść ciała kleszcza i spróbować go wyciągnąć (chwycić to co innego niż zgnieść). Można spróbować kręcić nim ruchem przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (niektórzy mówią, ze obojętna strona w którą sie kręci).

 • 2. Pompka próżniowa
  Trzeba zrobić pompkę próżniową :) Pompkę robimy z plastikowej szczykawki (powinna być w większości apteczek) odcinając jej końcówkę. Przykładamy ja tak by różnica ciśnień wyrwała kleszczem i w miarę szybko staramy się wyciągnąć. Jak nie wyjdzie za pierwszym razem natychmiast powtórzyć, aż do skutku, byle tylko nam kleszcz się nie zwymiotował.

 • 3. Jest jeszcze teoretycznie trzeci sposób, zaopatrzyć sie w jakieś urządzenie do usuwania kleszczy.Ale na to chyba za późno gdy się już wbija… broń Boże nie czekaj, aż aptekę otworzą. Im szybciej wyjmiesz kleszcza tym lepiej.

Miejsce po kleszczu należy obserwować przez kilka tygodni, w przypadku wystąpienia obrzęków należy zgłosić się do lekarza.

PS: Kleszcza można zachować, na wszelki wypadek by sprawdzić później czy był zarażony. (w alkoholu 70-80% lub jak jeszcze jest żywy w torebce foliowej lub słoiczku zamkniętym.)

Google
 


Możesz śledzić nowe porady, poprzez kanał RSS: RSS 2.0

Podobne porady:

10 odpowiedzi to “Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc?”

 1. Dzienki mi bardzo pomoglo THX bo muj pies te Zasrane glubstwo mial THX i THX

 2. kaszpir1 Napisał:

  1.niczym nie smarować. 2.zrobić małą pętelkę z mocnej nici lub żyłki. 3.założyć tę pętelkę na kleszcza tuż przy skórze tak, by nie ścisnąć odwłoka kleszcza, bo się zrzyga. 4.delikatnie ale zdecydowanie pociągać, powoli się”wypnie” ze skóry i wyjdzie cały. ważne, by go nie urwać, bo może powstać mały ropień podskórny, gdyby została głowa w miejscu wkłucia. poza tym, całego i wkurzonego kleszcza możemy potem podrzucić np.teściowej…

 3. największy błąd, to wyciąganie kleszcza pensetą. Jest o wiele prostszy i bardzo skuteczny sposób. Należy palcem wskazującym kręcić w miejscu gdzie wbił się kleszcz, ale pamiętać o tym, żeby kręcić palcem w przeciwnym kierunku niż wskazówki zegara. Kleszcz po chwili znajdzie się na palcu. Nie ma ryzyka,że wyciągniemy kleszcza bez główki.

 4. “ok” Swietny sposob! Kleszcz Wyciagniety w 10 sekunt w calosci i jeszcze mi po palcu łaził :P Chciał uciec nawet ale zlapalem go i splukalem w WC’cie :D Dzieki wielkie:)

 5. Również uważam,że wyciąganie kleszcza pensetą jest błędem.Chwytamy dziada pewnie kciukiem i palcem wskazującym i kręcimy w lewo - 30 sekund i mamy wyciągniętego żywego kleszcza.Potem co wrażliwsi mogą zdezynfekować “ranę” spirytem.Następnie wracamy do lasu i wieczorem pojawiamy się w domu z całkiem nowym kleszczem.Wystawiamy go na Allegro i tak zapełniamy kolejną niszę rynku…

 6. mój kot jak miał kleszcza to najpierw mu podciołem gardło a później podpaliłem 5 benzyny dałem na kota żeby miec pewność że kleszcz nie przezyje polecam kota przywiazać zeby nie uciekł na strych w razie potrzeby wyrwac ogon wtedy straci orientacje i nie ucieknie pozdrawiam i zeczywiscie obyło sie bez pincety

 7. Lazybones Napisał:

  Nie rozumiem tego z palcem, możecie to bardziej wytłumaczyć?

 8. marquezzz Napisał:

  jak wydostaniecie go z ciała to nie wyrzucac go bo przyczepi się znowu do kogos. Najlepszy sposb na zabicie to (penseta i zapalniczka) spalając to badziewie mamy pewnosc że nie już do nikogo nigdy się nie przyczepi.

 9. Sposób rewelacyjny ( pokęcanie palcem) przed chwilką wyjęłam kleszcza Dzięki za rady

 10. Jak ja go wyciągłem to sie jeszcze ruszał^^

Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc? - odpowiedz na to pytanie: