Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/cache.php on line 36

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/query.php on line 21

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/theme.php on line 540
Jak nie płacić podatku Belki? | Jak to działa? - Encyklopedia Praktyka

Zobacz takze
Jak nie płacić podatku Belki?

Jak nie płacić podatku Belki?

autorem artykułu jest Jelcyn

Otóż jak wiadomo od 2002 roku płacimy podatek od zarobionych odsetek. Nie jest to przyjemne, ale można pomóc spełnić wyborcze obietnice Tuska (obniżenie podatków).

Aby uniknąć podatku Belki należy wiedzieć w jaki sposób jest on naliczany. Załóżmy, że odkładasz na konto emaxplus 1000 zł na 1 miesiąc (konto jest w chwili obecnej oprocentowane na 5,75%). Po miesiącu zostaną naliczone następujące odsetki: 1000*0.0575/365*30=4,72 zł. Na potrzeby obliczenia podatku belki kwota ta zostaje zaokrąglona pełnych złotówek czyli do 5 zł. Od owych 5 zł jest naliczany podatek w wysokości 19% (czyli 0.95 zł). Podatek Belki jest zaokrąglany do pełnych złotówek czyli z 4,52 zł odsetek zostanie pobrana złotówka na podatek belki.

A teraz ciekawostka: 2,49 zł to graniczna kwota odsetek, od których nie zostaje odprowadzony podatek Belki! Dlaczego? Otóż 2,49 zł zaokrągla się do 2 zł a od tego jest liczony podatek (19% z 2 zł to 0,38 zł co po zaokrągleniu do pełnych złotówek daje 0 zł !!). Jeśli odsetki wyniosą np. 2,50 zł to podstawa jest zaokrąglana do 3 zł a 19% z 3 zł daje 0,57 zł co po zaokrągleniu oznacza, ze zapłaci się 1 zł podatku (prawie 40% od kwoty naliczonych odsetek!).

Dlaczego o tym pisze?? Otóż odkładając pieniądze na emaxplus wystarczy tak celować, aby odsetki nie były wyższe niż 2,49 zł (kwota 500 zł odłożona na miesiąc daje “bezpieczne” odsetki w wysokości 2,36 zł).

A teraz ciekawostka: załóżmy, że masz 1000 zł nadwyżki. Odkładając ta kwotę na emaxplus dostajesz 4,72 zł odsetek z których bank odciągnie 1 zł na podatek Belki. Jeśli jednak posiadasz dwa rachunki emaxplus (można mieć maksymalnie 4 takie rachunki) to możesz na każdy z tych rachunków przelać po 500 zł. Dzięki temu po miesiącu otrzymasz na każdym z rachunków po 2,36 zł odsetek i nie zostanie naliczony podatek Belki pomimo, ze zarobiłeś w sumie 4,72 zł, jednak podatek Belki jest liczony osobno dla każdego rachunku!!

W ten oto prosty sposób (rozdzielając sprytnie nadwyżkę gotówki pomiędzy kilka kont emaxplus) można zaoszczędzić trochę pieniędzy na podatku Belki.Jeśli nie posiadasz konta w mBanku a chcesz je założyć to wejdź na tę stronęArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz także: Konta osobiste

Google
 


Możesz śledzić nowe porady, poprzez kanał RSS: RSS 2.0

Podobne porady:

3 odpowiedzi to “Jak nie płacić podatku Belki?”

 1. jestem pod wrazeniem tego rozwiazania - 1pln oszczednosci! wow

 2. ^^ Na 5 kontach - 5zł, przez rok - 60zł. Ale po co płacić jak można nie płacić? :) Dobry artykuł. Właśnie tego szukałem :)

 3. Witam,
  formy zaoszczędzenia 19% podatku od dochodów kapitałowych (tak zwany podatek Belki):
  -lokaty których dochód nie przekracza 2,49 zł
  -polisy lokacyjne
  -IKE
  -Polisy inwestycyjne
  -Fundusze luksemburskie
  -Odsetki naliczone od środków ulokowanych na książeczce mieszkaniowej są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

  -Fundusze parasolowe (tu złożone)

  Więcej:

  http://lokatybezbelki.w.interia.pl/

  Pozdrawiam.

Jak nie płacić podatku Belki? - odpowiedz na to pytanie: