Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/cache.php on line 36

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/query.php on line 21

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/theme.php on line 540
Jak napisać wstęp? Jak napisać zakończenie? | Jak to działa? - Encyklopedia Praktyka
Jak napisać wstęp? Jak napisać zakończenie?

Jak pisać wstep i zakoczenie prac naukowych?

autorem artykułu jest Przemysław Szczypczyk

Wbrew pozorom wstęp najlepiej pisać na końcu razem z zakończeniem, ponieważ mamy już napisaną pracę i wiemy co tak na prawdę ona zawiera i jakie wykorzystaliśmy źródła. Standardowy wstęp powinien zawierać od dwóch do kilku stron, ale zazwyczaj całkowicie wystarczą trzy strony. Oczywiście czcionka, rozmiar marginesów, odstęp i inne “techniczne” sprawy muszą być takie same jak w reszcie pracy.

Wstęp powinien zawierać cztery podstawowe części:

1) W pierwszej należy przedstawić jakimi problemami zajmiemy się w naszej pracy. Co tak na prawdę postaramy się opisać (ponieważ wstęp piszemy na końcu gdy już zasadnicza część pracy jest gotowa łatwo tu wpisać tematy poruszone w pracy). Tutaj też opisujemy główne tezy, które założyliśmy sobie opracować/wyjaśnić w pracy. Należy w tej części również krótko opisać stan istniejącej bibliografii włącznie z tymi jej częściami, które są dla nas nieosiągalne.

2) Następnie w sposób bardziej szczegółowy opisujemy najważniejsze pozycje bibliograficzne użyte do napisania pracy. Wartałoby tu wpisać przynajmniej trzy takie publikacje naukowe (nie źródła internetowe czy multimedialne), w których znaleźliśmy najważniejsze informacje bądź, z których korzystaliśmy w największym stopniu.

3) W kolejnej części przedstawiamy i uzasadniamy podział pracy na rozdziały. Praca naukowa powinna zawierać minimum trzy rozdziały, które mogą zawierać dowolną ilość podrozdziałów. Trzeba tu więc opisać ogólnie czym zajęliśmy się w poszczególnych rozdziałach i dlaczego taki układ jest najbardziej pożądany do rzetelnego opracowania tematu pracy.

4) Na koniec przedstawiamy z jakich typów źródeł korzystaliśmy podczas pisania pracy oraz uzasadniamy dlaczego akurat z takich, a nie innych. Należy także podać metody badań, jakimi posługiwaliśmy się do stworzenia naszej pracy. Podstawową metodą, którą należy wpisać jest metoda komparatystyczna.

Taki układ i zawartość wstępu jest dość uniwersalna przy pisaniu prac naukowych, chociaż oczywiście wiele zależy od wskazań promotora, wymagań na danej uczelni oraz rodzaju i tematu pracy.

Zakończenie natomiast, chociaż to teoretycznie najkrótsza część pracy często przysparza wielu kłopotów. Podstawową rzeczą, którą należy umieścić w zakończeniu jest odniesienie się do tez i problemów przedstawionych we wstępie. Czy udało nam się w sposób wyczerpujący je opisać czy może natrafiliśmy na pewne problemy zmuszające nas do niedogłębnego wyjaśnienia danego problemu?

Następnie powinniśmy opisać własne przemyślenia odnoszące się do tematu pracy, a także możemy krótko opisać pewne fakty nie wiążące się bezpośrednio z tematem pracy lecz z niego wynikające lub będące pewną ich kontynuacją czy następstwem.

autor: Przemysław Szczypczyk; mgr kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w kierunkach Dzieje i kultura Bałkanów oraz Amerykanistyka. Właściciel i administrator sklepu internetowego www.activebrain.plwww.activebrain.pl - Active Brain - Odzywki i suplementy dla mózgu
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Google
 


Możesz śledzić nowe porady, poprzez kanał RSS: RSS 2.0

Podobne porady:

Jedna odpowiedź to “Jak napisać wstęp? Jak napisać zakończenie?”

  1. natakii25 Napisał:

    jak napisać zakończenie do pracy mgr?

Jak napisać wstęp? Jak napisać zakończenie? - odpowiedz na to pytanie: