Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/cache.php on line 36

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/query.php on line 21

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/users/precelik/public_html/jak/wp-includes/theme.php on line 540
Jak chronić się przed kleszczami? | Jak to działa? - Encyklopedia Praktyka
Jak chronić się przed kleszczami?

Kleszcze to stworzenia należące do rodziny pajęczaków. Ze wzgledu nas wój sposób odżywiania, mogą być roznosić choroby przenoszone wraz z zarazkami - drobnoustrojami. Nie jest to jednak regułą, a przypadkiem. Sam kilka razy miałem kleszcza, i jakoś obeszło się bez niczego.

W każdym razie… Jak sie chronić przed chorobami przenoszonymi prze kleszcze?

Po pierwsze trzeba coś o nich wiedzieć. W naszym regionie aktywne są w miesiącach ciepłych, od wiosny do jesieni - tak więc w pozostałe miesiące nie ma potrzeby sie chronić. Występują przede wszystkim na polanach, na konarach, na łąkach, w lasach liściastych itd. Czekają na roślinach, aż jakieś zwierzę (np. człowiek) poruszy roślinę i wtedy spadają z nadzieją upadnięcia na to właśnie stworzenie.

Jeśli chcesz złapać kleszcze, przebiegnij się z jakimś białym prześcieradłem ciągnąc je za sobą po łące, krzakach i drzewach. A następnie przyjrzyj się temu co się zebrało na prześcieradle, bardzo możliwe że będzie tam kleszcz.

Przed spadnięciem na nas kleszcza nie ma się raczej możliwości uchronić. No może jest - nigdzie nie wychodzić. Albo całkiem omijać tereny liściaste.

Można zrobić co innego - zakryć jak najwięcej części swojego ciała, znaczy ubrać się na cebulkę gdy na polu upał.. I zaraz po powrocie do domu rozebrać się i przeglądnąć czy gdzieniegdzie nie chodzi po nas czy też po ubraniu (dobrze mieć na sobie coś jasnego) jakiś kleszcz szukając miejsca gdzie może się wbić.

Dobrze jest też się dobrze wyszorować, usuwając małe formy kleszcza.


Jak zatem chronić się przed kleszczami?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju spraye, czy też maści, odstraszające te stworzenia. Dobrze jest zatem przed wejściem do lasu, czy też w teren podwyższonego zagrożenia kleszczami zabezpieczyć się czymś takim. Można kupić w aptekach, jak w normalnych sklepach, w dziale kosmetycznym (zdaje się autan czy off czy jakoś tak). Nie daje to jednak 100% gwarancji, ale zawsze coś. Spray taki odstrasza odstraszają owady…

Innym zabezpieczeniem przeciw kleszczom jest szczepienie. Szczepienie takie nie chroni, rzecz jasna przed wkręceniem się kleszcza, chroni jednak przed przenoszonymi przez kleszcza chorobami. W sprawie szczepienia skontaktuj się z twoim lekarzem.

PS: Jeśli masz psa, kota czy też inne stworzenie chodzące po polu, zadbaj też o ochronę dla niego!

Google
 


Możesz śledzić nowe porady, poprzez kanał RSS: RSS 2.0

Podobne porady:

Jak chronić się przed kleszczami? - odpowiedz na to pytanie: